Chleb graham przepis – domowy i zdrowy.
Chleb Graham, znany także jako chleb pełnoziarnisty, wziął swoją nazwę od Sylvester’a Grahama, amerykańskiego reformatora żywienia i zwolennika zdrowego stylu życia w XIX wieku. Graham propagował dietę opartą na naturalnych i nieprzetworzonych produktach, w tym chlebie wytwarzanym z pełnego ziarna.
Chleb Graham wytwarzany jest z mąki pszennej typu graham, bardziej oczyszczonej i drobniej mielonej niż mąka razowa, co oznacza, że zawiera całe ziarno, włączając w to zarówno zarodek, jak i otręby. To sprawia, że chleb ten jest bogatym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na trawienie i ogólne zdrowie jelit.
Składniki:
- 400g mąki graham około 1440 kcal
- 100g mąki pszennej około 350 kcal
- 350 – 400ml letniej wody
- 1 łyżeczka cukru (5g) około 20 kcal
- 2 płaskie łyżeczki soli (10g)
- 25 g drożdży około 36 kcal
- 1 łyżka oleju do posmarowania formy (10g) około 90 kcal
Waga chleba po upieczeniu wynosi około 750g.
Sposób przygotowania:
- W pierwszej kolejności do miseczki wlać 150ml wody, następnie wkruszyć drożdże, dodać 1 łyżkę mąki oraz 1 łyżeczkę cukru. Dokładnie wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić na ok. 15 minut w ciepłe miejsce, aby rozczyn zafermentował.
- Gdy zaczyn będzie już gotowy, wlać do niego resztę wody, następnie przesiać mąkę z dodatkiem soli. Całość zagniatać do uzyskania jednolitej konsystencji. Ciasto przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
- Keksówkę wysmarować olejem i lekko obsypać mąką. Ciasto drożdżowe ponownie wyrobić, a następnie przełożyć do formy, ponownie odstawić na 10min.
- Gdy ciasto wyrośnie, formę umieścić w nagrzanym piekarniku do 220 stopni. Chleb graham należy piec około 45 minut.
Graham zachowuje warstwę zewnętrzną otrębów, co sprawia, że jest bogatszy w błonnik, witaminy i minerały. Dzięki temu chleb ten jest uznawany za zdrowszą alternatywę w diecie.
Warto również wspomnieć, że Sylvester Graham był orędownikiem idei „Grahamizmu”, czyli ruchu promującego zdrowe odżywianie i unikanie przetworzonych produktów. Chleb Graham, będąc integralną częścią tej filozofii, do dziś cieszy się popularnością jako symbol zdrowego i pełnowartościowego jedzenia.
Chlebek pyszny. Polecam