Zdrowotne właściwości otrębów

Otręby to otoczki zbóż pszenicy, żyta czy owsa. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego wspomagają odchudzanie. Regulują one pracę układu pokarmowego. Zawierają w sowim składzie związki mineralne i witaminy z grupy B oraz sole mineralne – selen, cynk i chrom. Działają jak superekipa sprzątająca, która oczyszcza jelita ze wszystkich pozostałości. Dają uczucie sytości, usprawniają wypróżnianie. Udowodniono również, że przeciwdziałają chorobom układu pokarmowego (nowotworom jelita grubego i żołądka). Otręby pszenne ze względu na dużą zawartość błonnika oraz małą ilość cukrów przyswajanych wraz z ich spożyciem, przede wszystkim aktywizują metabolizm. Wraz z wodą i składnikami przemiany materii usuwane są podczas wypróżniania. Z kolei otręby owsiane są lepiej przyswajalne. Różnią się tym od otrąb pszennych, że są rozpuszczalne w wodzie, przez co ulegają rozkładowi, a właściwie rozpuszczeniu. Jednak mają tę zaletę, jakiej nie posiadają otręby pszenne, że obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Otręby należy wprowadzać do diety stopniowo. Wraz z nimi należy wzbogacić dietę o płyny. Zbyt duża ilość otrębów prowadzi do bólu brzucha i wzdęć. Jednorazowo za duże spożycie grozi kłopotliwymi długotrwałymi zaparciami.

Otręby mogą być zjadane zarówno na sucho, jak również stanowić dodatek do zup, kefiru, mleka, czy sosów. Dobrze smakują również z warzywami i owocami. Wiele osób dodaje je również do sałatek.

Pamiętaj, że w przypadku zespołu jelita drażliwego, przewlekłych biegunek otręby nie są wskazane.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...