Jestem puszysta i spodziewam się dziecka

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Jestem puszysta i spodziewam się dziecka

Każda mama, która ma nadwagę powinna znajdować się pod szczególną opieką lekarza i dietetyka. Ciąża kobiety otyłej uważana jest za ciąże wysokiego ryzyka. Dzięki rozwojom i postępom w medycynie większość kobiet puszystych ma szansę szczęśliwe donosić ciąże i urodzić zdrowe dziecko. Warto jednak zapoznać się z istniejącymi zagrożeniami i widzieć na co w szczególności zwracać uwagę.

Kobieta z nadwagą planująca powiększenie rodziny, powinna przed planowaną ciążą stracić zbędne kilogramy. Zapewni tym sposobem lepsze warunki do rozwoju dziecka wewnątrz macicy. Stosując dietę przed planowana ciążą przyszła mama zdobywa zdrowe nawyki żywieniowe, które pomogą jej w utrzymaniu odpowiedniej wagi podczas ciąży.

Niestety obecnie w praktyce wygląda to tak, że na oddziały położnice zgłasza się duża liczba kobiet z otyłością. Często kobiety te ważą 120 kg i więcej, co stanowi duże ryzyko zdrowotne podczas porodu. Otyłość jako choroba metaboliczna sama w sobie przyczynia się do zaburzeń układu krążenia i oddechowego, obciąża kręgosłup, kości i stawy, sprzyja występowaniu nadciśnienia tętniczego. Podczas ciąży serce musi ciężej pracować, bo przepompowuje więcej krwi niż dotychczas. Bije ono o 20%  szybciej.

U wielu puszystych mam insulino-oporność występuje już przed zajściem w ciążę, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy dwukrotnie.

Kobiety z nadwagą będące w ciąży powinny wykonywać pomiar ciśnienia samemu w domu przynajmniej raz w tygodniu.

W przypadku wystąpienia nadciśnienie tętniczego kobieta musi co najmniej 3 razy dziennie kontrolować ciśnienie. Jeżeli okaże się wysokie, należy odraz kontaktować się z lekarzem.

Nadciśnienie tętnicze i nieprawidłowości metaboliczne wynikające z otyłości przyczyniają się do zagęszczenia krwi. W połączeniu ze zwiększonym uciskiem ciała na naczynia żylne nóg grozi to zakrzepicą i zatorem płucny. Jeżeli kobieta chorowała na nadciśnienie przed ciążą, może to zahamować rozwój płodu, ponieważ naczynia krwionośne doprowadzające krew do łożyska nie pracują prawidłowo i powoduje to grosze dożywienie płodu. Dlatego tez otyłe panie często rodzą małe dzieci. Natomiast cukrzyca powoduje odwrotny efekt. Noworodki osiągają dużą wagę. Co zwiększa narażenie dzieci w przyszłości na wystąpienie w przyszłości cukrzycy typu 2.

Otyłe panie spodziewające się dziecka znacznie częściej chorują na infekcje dróg moczowych i uporczywe zaparcia.

Natomiast w odróżnianiu od szczupłym kobiet spodziewających się dziecka nie odczuwają zazwyczaj nudności na początku ciąży, co związane jest z większą ilością estrogenów w ich organizmie. Estrogeny zmniejszają u tych kobiet ryzyko poronienie. Z powodu mniejszej aktywności, rzadziej dochodzi u nich do przedwczesnego porodu. Dużo rzadziej występuje również anemia u pań z nadwagą w porównaniu do szczupłych kobiet.

Każda mama z dużą nadwagą podczas ciąży nie powinna przytyć więcej niż 6-8 kg. Konieczna jest pomoc dietetyka, w celu dobrania odpowiedniego jadłospisu. Dieta powinna być w pełni wartościowa, dobrze zbilansowana zarówno pod względem kaloryczności jaki i ilości wszystkich niezbędnych do rozwoju dziecka substancji odżywczych. Z reguły wprowadzana jest dieta cukrzycowa, która zaleca spożywanie posiłków małych ale częstych. Kobieta z dużą otyłością powinna przytyć do 30 tygodnia ciąży najwyżej kilogram lub najlepiej wcale. Nie powinno być dużej przerwy nocnej. Przyszła mama powinna zjeść kolację nawet późnym wieczorem, pól godziny przed snem. Szczególne zalecenia odnośnie jadłospisu ustala indywidualnie pod pacjentkę dietetyk.
Każda puszysta mama powinna zaakceptować siebie. Jeżeli nie występują powikłania takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, to sam otyłość nie musi mieć żadnego wpływu na rozwój dziecka. Warto jedna ustalić sobie postanowienie, że po urodzeniu będziemy zdrowo odżywiać malucha i chronić go przed otyłością i nadwaga.

Zdaniem dietetyka: Osobiście prowadzę znaczną grupę kobiet ciężarnych mających nadwagę. Wprowadzając u przyszłych mam odpowiedni jadłospis, obserwujemy u nich odpowiedni przyrost wagi i u większości brak powikłań otyłości jeżeli stosują się do zaleceń oczywiście podczas ciąży i ich dzieci po porodzie są zdrowe.

.
Dietetyk kliniczny mgr Kinga Kuśka